e-Wprost nr 20 (224):  Wojny na listach wyborczych, jak Jinping przyćmił Eurowizję i megafuzja z miedzią w tle

e-Wprost nr 20 (224): Wojny na listach wyborczych, jak Jinping przyćmił Eurowizję i megafuzja z miedzią w tle

Ponadto w wydaniu: Arkadiusz Myrcha o ojcu Rydzyku, Lech Wałęsa o własnym szowinizmie, Margaret o przemocy seksualnej, sekrety słynnych stylizacji Agaty Dudy, idzie nowe w polskiej flocie, nuklearny cep Putina, wszystko o oknach życia i wiele więcej.

„Wojny na listach”. „Listy śmierci” zbudował nie tylko Jarosław Kaczyński, ale i Donald Tusk, przez co wielu polityków obawia się, czy dostanie mandat. Joanna Miziołek zagląda za kulisy partyjnych bitew o mandat w Parlamencie Europejskim.

„Jak Xi Jinping przyćmił Eurowizję”. Pierwsza od pięciu lat wizyta prezydenta Xi Jinpinga na Starym Kontynencie to coś na kształt inspekcji, mającej ustalić, co udało się zdziałać jego rosyjskiemu wasalowi – pisze Jakub Mielnik. 

„Megafuzja z miedzią w tle”. To surowiec, którego już brakuje, a dodatkowo na rynku szykuje się globalna megafuzja. Nie tylko polski gigant KGHM może czuć się zagrożony. Więcej w tekście Bogusza Juliana Kasowskiego. 

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Wybory bez sił i pieniędzy”. Partia Kaczyńskiego jak dotąd jest najbardziej widoczna w kampanii do Europarlamentu. PO za to skupia się na oskarżaniu PiS o prorosyjskość – analizuje Eliza Olczyk. 

„Działalność duchowa to dodatek”. – Jeśli ktoś chce wierzyć w serię przypadków i dziwnych okoliczności, ma do tego pełne prawo, ja tu przypadków nie dostrzegam – ocenia opisany przez Szymona Krawca i Piotra Barejkę majątek fundacji ojca Rydzyka Arkadiusz Myrcha. 

„Znów powiedzą, że jestem szowinistą”. Dla niego nie jest ważny interes kraju. Niszczy kolegów – tak komentuje Lech Wałęsa aktywność Jacka Protasiewcza w wywiadzie Agnieszki Niesłuchowskiej. 

„Ból na całe życie”. – Nie jestem już taki, jak wcześniej – mówi Nasrollah, 23-letni Syryjczyk postrzelony przez żołnierza przy granicy z Białorusią. Więcej w tekście Piotra Barejki. 

„Orki zastąpią Orła”. Skończył się „wieczny” remont ORP Orzeł – ostatniego okrętu tej klasy w szeregach polskiej floty. Pilnie potrzeba następcy – pisze Łukasz Pacholski. 

„Decyzje dramatem podszyte”. Cała sekwencja zdarzeń, którą uruchamia alarm w oknie życia, to konsekwencja podjętej przez konkretną kobietę decyzji. Co jest jej przyczyną? Odpowiedzi w tekście Magdaleny Frindt. 

„Zginęło 200 milionów istnień i nastała cisza”. Namawialiśmy do współpracy największe organizacje w Polsce, ale zderzyliśmy się ze ścianą. I to jest bardzo przygnębiająca refleksja – mówią Krystynie Romanowskiej Dyba i Adam Lachowie, twórcy filmu o Odrze. 

„Lady jest otwarta na pomysły”. Jak strój jest jednolity – mówią, że jest nijaki, jak pojawią się kwiaty – to zbyt pstrokaty. Tak, jakby „zupa zawsze była za słona” – kontruje w wywiadzie Agnieszki Niesłuchowskiej Dorota Goldpoint, projektantka współpracująca z Agatą Dudą. 

„Niech płaci prokurator”. 300 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszny areszt – tyle zasądzono przedsiębiorcy Pawłowi Golemie. A on komentuje w tekście Heleny Kowalik: – Nie czuję się komfortowo, że to podatnik miałby płacić za krzywdy poczynione przez prokuratora Maludego. 

„Nuklearny cep”. Putin z okazji kolejnej inauguracji znów straszy wojną atomową. Niech NATO w końcu jasno da do zrozumienia, że ma dość środków, żeby zneutralizować każdy taki blef – apeluje Jakub Mielnik. 

„Kiedy Rosja padnie”. – Moskwa pręży muskuły, ale współczesne pole walki to nie jest obszar, w którym mięso armatnie czy sprzęt muzealny może zadecydować o zwycięstwie – mówi Magdalenie Frindt gen. Roman Polko. 

„Wstydliwy problem pod kontrolą”. Chirurdzy z Krakowa wykonali pierwszą w Polsce operację wszczepienia elektronicznego zwieracza cewki moczowej. To szansa dla mężczyzn z jego całkowitym uszkodzeniem – pisze Katarzyna Pinkosz. 

„Dziś wybieram wiarę w ludzi”. Czuję, że musiałam to z siebie wyrzucić, ten ból i poczucie winy, która przecież nie była moja. To stan, z którym mierzą się wszystkie ofiary przemocy seksualnej – wyznaje Maciejowi Drzażdżewskiemu Margaret. 

„Podobno zabijam wzrokiem”. Chyba mam w energii coś bardzo dystansującego. Jestem też wysokoenergetyczna, mam ADHD, więc niektórym trudno się ze mną dogadać. To wspaniałe, że jesteśmy różnorodni – mówi w wywiadzie Katarzyny Burzyńskiej-Sychowicz Helena Englert. 

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.