e-Wprost nr 22 (226):  Matki walczące, herosi żelaznego elektoratu i ranking 200 największych polskich firm

e-Wprost nr 22 (226): Matki walczące, herosi żelaznego elektoratu i ranking 200 największych polskich firm

Ponadto w wydaniu: pułapka na Hołownię, ostrzeżenia Kołodki, Olechowski zdziwiony Tuskiem, Freak Fight tonie w absurdzie, kościelne błogosławieństwo dla gejów, polska polityka okiem Czechów, dobrodziejstwa onkopłodności i wiele innych.

„O co dzisiaj walczą matki”. W matce można skrytykować wszystko. Iluminacją tego, że matka zawsze może zrobić coś nie tak, była przedostatnia dyskusja w Sejmie na temat aborcji – mówi Paulinie Sosze-Jakubowskiej Krystyna Romanowska, dziennikarka i publicystka. 

„Herosi żelaznego elektoratu”. Dla twardych elektoratów twarde dowody nie muszą istnieć, wystarczą twarde deklaracje liderów partyjnych – mechanizmy kampanii wyjaśnia w wywiadzie Elizy Olczyk prof. Marek Migalski. 

„200 największych polskich firm”. W tym roku „Wprost” już po raz 10. publikuje listę 200 największych polskich firm. Mamy rekord. Czołówka naszego biznesu zgromadziła ponad półtora biliona złotych przychodów – pisze Szymon Krawiec. 

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Tusk jest jak Iga Świątek”. – Jestem zaskoczony mocnym tonem Tuska, jeśli chodzi o zagrożenie ze strony rosyjskiej. Zawsze podchodził z dystansem do podobnych spraw. Teraz widzę maksymalną powagę – mówi Agnieszce Niesłuchowskiej Andrzej Olechowski. 

„Pułapka Hołowni”. – Było tylko kwestią czasu, kiedy Szymon Hołownia i jego środowisko polityczne zacznie podważać zapisy umowy koalicyjnej, wedle której marszałkiem Sejmu ma zostać Włodzimierz Czarzasty – komentuje w tekście Magdaleny Frindt dr Bartosz Rydliński. 

„Zastrzyk siły na życie”. Artur i Jan, którzy jako pierwsza jednopłciowa para w Polsce otrzymała błogosławieństwo w Kościele, wierzą, że nabożeństwo, w którym uczestniczyli, ich umocni. – Jesteśmy obecni we wzajemnych modlitwach, chronimy się nawzajem – podkreśla Artur w tekście Marcina Dzierżanowskiego. 

„Trauma i los”. Poczucie tożsamości, wiedza o swoich przodkach wpływa mocno np. na poczucie wartości dziecka – jest ono wyższe u tych zaznajomionych z historią rodziny – mówi Krystynie Romanowskiej Noémi Orvos-Tóth. 

„Daleko od bomb”. Czego mam bronić? Nieistniejącego domu? Nieistniejącej rodziny? – zastanawia się Dima. Jest wśród tych, którzy nie zamierzają wracać do Ukrainy, żeby wstąpić do armii. Więcej w tekście Piotra Barejki. 

„Freak Fight w oparach absurdu”. Najpierw byli ludzie znani z tego, że są znani. Potem pojawiły się osoby znane wyłącznie dzięki znajomości z tymi pierwszymi. Teraz środowisko freakfightowe wyznacza nową granicę absurdu– pisze Karol Górski. 

„Trzeba mieć wizję, a nie iluzje”. Spryt? Kombinatorstwo? To sprawa definicji. Można pod tymi pojęciami dopatrywać się cech pozytywnych – mówi w wywiadzie Szymona Krawca prof. Grzegorz Kołodko. 

„Wszystkie wojny naraz”. – Politycy w Polsce, oskarżający się wzajemnie o to, kto jest agentem Moskwy, prowadzą jednocześnie śmieszną i niebezpieczną grę – mówi Jakubowi Mielnikowi Jan Macháček, członek zespołu doradców prezydenta Czech. 

„Śmierć na życzenie”. Ebrahimowi Raisiemu, zwanemu rzeźnikiem Teheranu, śmierci życzyło tylu, że równie dobrze mógł to być zwykły zamach – analizuje Jakub Mielnik. 

„Onkopłodność daje nadzieję”. W programie in vitro pomyślano o zachowaniu płodności po leczeniu onkologicznym. To wielkie zwycięstwo kobiet – mówi Katarzynie Pinkosz dr Katarzyna Pogoda. 

„Wystarczy, że nie ma zasięgu”. Dzieci mają po siedem lat. I to jest ten czas, kiedy sam zabieram je w góry czy na wieś i pokazuję świat w taki sposób, w jaki sam go doświadczałem – opowiada Wiktorowi Krajewskiemu Piotr Głowacki. 

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.