e-Wprost nr 25 (229):  Poobijany Macron, skulony Scholz; plany Konfederacji i podziały wokół Parady Równości

e-Wprost nr 25 (229): Poobijany Macron, skulony Scholz; plany Konfederacji i podziały wokół Parady Równości

Ponadto w wydaniu: Łukasz Kohut chce gasić Brauna, Józef Zych chwali Kosiniaka-Kamysza, kogo słucha Maryla Rodowicz, nowa nadzieja w polskim Kościele, życie z widokiem na granicę z Białorusią, ciche „kastrowanie” Śląska i wiele innych.

„Poobijany Macron, skulony Scholz”. Polityczny mainstream zachodniej Europy zebrał srogie polityczne manto, zwiastujące coś, co dotąd wydawało się domeną upośledzonych rzekomo i niedojrzałych środkowoeuropejskich demokracji – pisze Jakub Mielnik.

„Wstyd? Zależy dla kogo”. – Obecnej koalicji rządzenie idzie jak idzie, a PiS targane rozliczeniami też traci wyborców. Dlaczego nie mielibyśmy zająć drugiego miejsca na scenie politycznej albo i pierwszego? – zastanawia się w rozmowie z Elizą Olczyk Dobromir Sośnierz z Konfederacji. 

„Równość podzielona na trzy”. – To, że kilku działaczy wyprowadziło z naszej fundacji pieniądze nie zmienia faktu, że większość aktywistów i aktywistek robi świetną robotę – mówi w wywiadzie Marcina Dzierżanowskiego Rafał Dembe z fundacji organizującej Paradę Równości. 

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Będziemy merytorycznie gasić Brauna”. – Moja sytuacja przez ostatnie pięć lat, najpierw w delegacji Wiosny a później Nowej Lewicy, była trudna – mówi Magdzie Frindt Łukasz Kohut z KO. 

„O włos od Brukseli”. Choć niewiele zabrakło im, by dostać się do Parlamentu Europejskiego, słowa „porażka” głośno nie wymawiają. Agnieszka Niesłuchowska wypytała niedoszłych europarlamentarzystów o ich plany B. 

„Żeby wieś się nie odwróciła”. – Kosiniak-Kamysz mógł wybrać inny wariant, zostać marszałkiem Sejmu i miałby mniej problemów. Poszedł trudniejszą drogą, więc teraz to przeżywa – mówi Agnieszce Niesłuchowskiej Józef Zych. 

„Brawa dla biskupa”. Ostatnio niewiele było okazji, żeby chwalić Kościół w Polsce. Teraz jest okazja. Biskup Artur Ważny wziął się do roboty w diecezji sosnowieckiej i podjął fundamentalne decyzje – pisze Tomasz P. Terlikowski. 

„Życie z widokiem na mur”. Agnieszka 200 metrów od granicy z Białorusią sadzi pomidory. Opowiada o zdziwieniu na twarzach znajomych, których zaprosiła niedawno na imprezę. Reportaż Piotra Barejki. 

„Śląsk bez przeszłości”. Marek Stańczyk, fotograf Górnego Śląska, mówi Krystynie Romanowskiej o wyburzanych zabytkach i „kastrowaniu” regionu. 

„Alarm dla polityków krajowych”. – Jeżeli czegoś nie zmienimy, może się okazać, że poparcie dla skrajnej prawicy będzie rosło – analizuje dr hab. Olgierd Annusewicz, politolog. 

„Słyszę »Sen o Warszawie« i mam ciarki”. – Mata czy Young Leosia budzą mój podziw. Skojarzenia w ich tekstach są niesamowite – chwali w rozmowie z Wiktorem Krajewskim Maryla Rodowicz. 

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.