Do Rzeczy” nr 27: Jego misją jest zemsta

Do Rzeczy” nr 27: Jego misją jest zemsta

Między Adamem Bodnarem a Romanem Giertychem jest jedna fundamentalna różnica – o ile Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, wygląda na aktywistę autentycznie oddanego lewicowo-liberalnej krucjacie, o tyle Giertycha zdaje się zupełnie nie interesować jakakolwiek realna reforma w wymiarze sprawiedliwości. Obserwując jego poczynania, trudno nie odnieść wrażenia, że to polityczny cynik, którego działalność jest podporządkowana tylko jednej misji: zemście na PiS pisze Jan Fiedorczuk w tekście “Nadprokurator”.

– Roman Giertych ma osobisty uraz do Kaczyńskiego – tłumaczy prof. Antoni Dudek, historyk, politolog i publicysta,  w rozmowie z Karolem Gacem.

- Ludzie wyznaczeni przez Adama Bodnara, by tropić nieprawidłowości poprzedniej ekipy w Ministerstwie Sprawiedliwości, to osoby, które mogą chcieć odreagować osobiste urazy – część z nich została zdegradowana za rządów Zjednoczonej Prawicy – zauważa Zuzanna Dąbrowska-Pieczyńska w artykule “Zespół Śledczy nr 2”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Sytuację w Prawie i Sprawiedliwości najlepiej oddaje fraza z filmu Stanisława Barei: „ogólny brak koncepcji” pisze Rafał A. Ziemkiewicz w tekście “PiS w poszukiwaniu PiS”.

– W krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oglądać można wystawę „Z japońskiej kolekcji Feliksa »Mangghi« Jasieńskiego. Opowieść o księciu Genjim”. To wyśmienita okazja, by spotkać się oko w oko z bohaterem niezwykłego dzieła literackiego, zawierającego w sobie kwintesencję japońskiej duszy stwierdza Łukasz Czarnecki w artykule “W świecie księcia Genji”.

– Przepisom, które miały skłonić żołnierzy i funkcjonariuszy do bardziej stanowczego działania, tak naprawdę wybito zęby – ostrzega Łukasz Warzecha w tekście “Strzelanie  ślepakami”.

– Pięćdziesiąt lat temu reprezentacja Polski w piłce nożnej wygrała w „małym finale” z Brazylią, dzięki czemu zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Droga do tego sukcesu nie była łatwa, a kulisy – zarówno te bardziej, jak i te mniej znane – niezwykle ciekawe – pisze Grzegorz Majchrzak w tekście “Kulisy srebra”.

- Na tym, jakim szefem NATO okaże się Mark Rutte, zaważy m.in. to, kto zostanie prezydentem USA. Holender potrafi się porozumieć z oboma kandydatami i w przeciwieństwie do części europejskich polityków wstrzymuje się z krytykowaniem Donalda Trumpa – zauważa Dominika Cosić w artykule “Teflonowy Mark”.

- Polska to dla nas kluczowy rynek – mówi Chase Xu, wiceprezes i szef marketingu koncernu realme, w rozmowie
z Jackiem Przybylskim.

W najnowszym numerze również kolejny odcinek naszego wakacyjnego cyklu “Podróże z Pałkiewiczem”: jak się przygotować do wyprawy.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku 1 lipca 2024 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Trwa zbiórka na film "Grób Rybaka"! Szczegóły na stronie zrzutka.pl/m8c5v5

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.