„Do Rzeczy” nr 29: Mesjaniści marzą o wielkiej wojnie. Żydowski fundamentalizm rośnie w Izraelu w siłę

„Do Rzeczy” nr 29: Mesjaniści marzą o wielkiej wojnie. Żydowski fundamentalizm rośnie w Izraelu w siłę

Żydowski fundamentalizm w Izraelu jest coraz silniejszy, a przemoc nielegalnych osadników wobec ludności nieżydowskiej coraz brutalniejsza. Niespełna 30 lat temu, po zabójstwie Icchaka Rabina, Izrael skręcił mocno w prawo i od tego czasu pogrąża się w religijnym ekstremizmie. Fanatycy mogą jednak doprowadzić go do zguby
pisze Witold Repetowicz w tekście “Izrael Goldsteinów   i Amirów”.

Premier Izraela i trzech kluczowych polityków wspierających jego rząd są powiązani z wpływową wspólnotą chasydzką promującą idee mesjańskie oraz głoszącą skrajne poglądy rasowe zauważa Paweł Lisicki w artykule “Groźne oblicze mesjanizmu”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Żadna władza na świecie nie przeprowadziła w tak krótkim czasie takiej lustracji w służbach dyplomatycznych co obecny rząd Donalda Tuska stwierdza Piotr Semka w tekście “Równo z trawą”.

– Teksty z tomu „Ostrożnie, proszę!” powstały, gdy życie i twórczość F. Scotta Fitzgeralda były już na równi pochyłej. Ale to wciąż teksty znakomite ocenia Piotr Gociek w artykule “Koniec pięknej epoki”.

– Premier Węgier może przejść do historii jako dyplomata, który przyspieszył zakończenie rozlewu krwi na Ukrainie. Zajadliwość reakcji na jego wizyty w ośrodkach władzy mających wpływ na zakończenie wojny jest zastanawiająca
pisze Wojciech Golonka w tekście “O co walczy Viktor Orbán”.

– Przed drugą wojną światową media wprowadzały ludzi w błąd, donosząc, że Niemcy są słabo przygotowani, mają kiepski sprzęt wojskowy i brakuje im jedzenia. Aliantów za to wychwalano. Czy nie to samo dzieje się dziś? – alarmuje Dariusz Wieromiejczyk w tekście “Ułuda przed tragedią”.

Największą partią Francji pozostaje nadal Zjednoczenie Narodowe. Euforia liberalnych mediów zagłuszyła to,
że również w drugiej turze wyborów partia Marine Le Pen dostała najwięcej głosów –
zauważa Marek Jurek w artykule “Francja w powyborczym impasie”. 

– Suwerenności wyraźnie nie mamy – mówi dr Artur Bartoszewicz, wykładowca SGH, w rozmowie z Tomaszem Cukiernikiem.

W najnowszym numerze dr hab. Przemysław Czarnek w rozmowie z Karolem Gacem ostrzega również, że “bez PiS nie będzie w Polsce rządów prawicy”.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku 15 lipca 2024 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Trwa zbiórka na film "Grób Rybaka"! Szczegóły na stronie zrzutka.pl/m8c5v5

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.