e-Wprost nr 49 (253): Terror deepfake'ów, spowiedź Angeli Merkel i 100 postulatów polskiego biznesu

e-Wprost nr 49 (253): Terror deepfake'ów, spowiedź Angeli Merkel i 100 postulatów polskiego biznesu

Ponadto w wydaniu: burze wokół Nawrockiego, przedwyborcze prezenty od rządu, Hołownia o przedawkowaniu sondaży, Kukulska o życiu z wyrokami, komu służy ChatGPT i wiele więcej.

„Cyberprzestępcą może być każdy”. – Deepfake w oryginale był techniką stworzoną w dobrej wierze. Niestety jej ewolucja stanęła po ciemnej stronie mocy – tłumaczy dr inż. Karol Jędrasiak w rozmowie z Krystyną Romanowską. 

„Jak ukradziono nam tożsamość”. Wizerunki prowadzącej podcast „Wprost Przeciwnie” Pauliny Sochy-Jakubowskiej i goszczącej w nim Beaty Boruckiej „Mądrej Babci” wykorzystano, aby oszukiwać seniorów w mediach społecznościowych. 

„100 postulatów polskiego biznesu”. Obudź się, rządzie! Tak powinno brzmieć pierwsze zdanie raportu Szymona Krawca. Oto przepis na to, co zrobić, żeby polski biznes ze wstecznego przerzucił się na piąty bieg. 

„Angela, co się prawdzie nie kłania”. Była kanclerz Niemiec w swoich wspomnieniach do własnych błędów się nie przyznaje, ale z zapałem opisuje krzywdy, których zaznała od Władimira Putina – pisze Jakub Mielnik. 

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Debiutant wysokiego ryzyka”. Postawienie na Karola Nawrockiego w wyścigu prezydenckim to czysta pragmatyka – nie ciąży na nim bagaż ośmiu lat rządów PiS – pisze Eliza Olczyk. 

„»Domykanie systemu« jest groźne”. – Próby wyeliminowania ze sceny jednego z ugrupowań uważam za niedemokratyczne i niemądre. Ich wyborcy nie znikną, tylko się zradykalizują – mówi Elizie Olczyk Bogusław Sonik, były polityk PO. 

„Nawrocki to strażnik podziału”. – Jarosław Kaczyński ceni tych, którzy polaryzują – komentuje dla Joanny Miziołek wybór kandydata PiS Dariusz Joński. 

„Przedwyborcze prezenty”. Miliardy na prąd, wolne w Wigilię, niższa składka zdrowotna i szansa dla CPK – tak rząd szykuje się do wyborów prezydenckich – analizuje Eliza Olczyk. 

„Trudno, mogę być anomalią”. – Sondaże to problem. Polskie życie publiczne zwyczajnie je przedawkowało – krytykuje w książce „Nie dajmy się podzielić” Szymon Hołownia. 

„Chat wszechmogący”. ChatGPT masowo tworzy rozprawki, prace dyplomowe i służbowe maile. Czy będziemy jeszcze pisać po ludzku? – zastanawia się Karol Górski. 

„Pytania o bezpieczeństwo”. Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz mówi Piotrowi Barejce o tym, jak miasto zmaga się z awariami, które są „opóźnionym efektem” powodzi. 

„Irlandzki cud, czyli jak się robi referendum”. O tym, jak Irlandczycy w końcu opowiedzieli się za prawem do aborcji, opowiada Leo Varadkar, były premier tego kraju, w rozmowie z Krystyną Romanowską. 

„Wojny obosieczne”. Afganistan i Irak to dwie wielkie porażki USA, liczone w setkach tysięcy istnień i miliardach dolarów. Czy warto było w ogóle angażować się w te wojny? Odpowiedź w tekście Miłosza Szymańskiego. 

„Życie z trzema wyrokami”. – Odkąd kobieta zajdzie w ciążę, a już na pewno odkąd urodzi dziecko, nigdy nie będzie spać spokojnie. To jest wyrok – tłumaczy w wywiadzie Marty Byczkowskiej-Nowak Natalia Kukulska. 

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.