„Do Rzeczy” nr 51: Pasjonująca opowieść ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. HEROD – OKRUTNY WŁADCA I WIZJONER
– Pod koniec ery przedchrześcijańskiej oczekiwania mesjańskie były wielowątkowe. Ważne miejsce zajmował w nich wątek Mesjasza jako króla, lecz miał to być król pod każdym względem idealny, co absolutnie nie pasuje do osoby i poczynań Heroda. Jest prawdopodobne, że zawdzięczając panowanie cesarzowi i wzmacniając swoje państwo, przejawiał roszczenia pseudomesjańskie do pełnienia funkcji swoistego „zbawiciela” podległej mu ludności. Tak
czy inaczej, nie zamierzał dzielić się z nikim władzą, którą sprawował. Opanowany jej żądzą, dopuszczał się mnóstwa podłych czynów, z których część została zapamiętana i udokumentowana – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista, laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera i nagrody Strażnik Pamięci, w rozmowie z Krystianem Kratiukiem
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Warto przypomnieć sobie wiele „mądrości”, którymi rządzące Zachodem elity polityczne i uniwersyteckie żyły
przez ostatnie dekady, na podstawie których budowano strategie mocarstw i organizacji międzynarodowych,
które propagowano w mediach jako prawdy objawione – stwierdza Rafał A. Ziemkiewicz w tekście “Alfabet Głupich Mądrości”.
– Chełmoński jest jak Matejko. Jeszcze żył, gdy jego sztuka została zredukowana do banału – pisze Wiesław Chełminiak w artykule “Z kopyta zaprzęg rwie”.
– Wiara, że zamorskie „zobowiązania” stanowić mogą podstawę naszej polityki zagranicznej, już raz doprowadziła polskie społeczeństwo nad skraj przepaści. Wspierana takimi właśnie mirażami „pancernych” gwarancji wykrwawia się oszukana Ukraina – przekonuje Dariusz Wieromiejczyk w tekście “Przed kim zwinąć czerwony dywan?”.
– Kości pierwszych polskich władców przenoszono, rabowano, gubiono i niszczono, tak że nie zachował się po nich żaden ślad. Jednak podróż do prawdziwych miejsc ich pochówków wciąż jest pasjonująca – pisze Jacek Komuda
w tekście “Śladami grobów pierwszych Piastów”.
– Baszar al-Asad był tyranem z przypadku i nigdy nie stał się charyzmatycznym przywódcą. Na syryjski tron wyniósł go wiatr historii i on też go z niego zmiótł. To koniec rządów alawitów w Syrii. I początek nieznanego: nie tylko dla Syrii, lecz także dla całego regionu, a pośrednio również dla Europy – zauważa Witold Repetowicz w artykule “Tyran i jego upadek".
– Problemy Chin, które miałyby doprowadzić to państwo do upadku, występują także na Zachodzie. Jeżeli Chiny miałyby rychło runąć, to nie spadną w przepaść same – ostrzega Agnieszka Couderq w tekście “Chińsko-zachodnie grzechy gospodarcze”.
W najnowszym numerze również “Oda miłosna do karpia” Cezarego Gmyza.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku 16 grudnia 2024 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.
Trwa zbiórka na film "Grób Rybaka"! Szczegóły na stronie zrzutka.pl/m8c5v5
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.