e-Wprost nr 8 (265): Merz nadzieją Europy, kosmiczna panika w Polsce i plany misji pokojowej na Ukrainie
Ponadto w wydaniu: Maciej Konieczny o naiwności Tuska, Dawid Jackiewicz o wecie prezydenckim, Tomasz Raczek o schyłku telewizji, AfD wychodzi z izolacji, tajemnice pałacu prezydenckiego, soliści w świecie normalsów i wiele innych.
„Merz nadzieją Europy”. Friedrich Merz wydaje się ostatnią nadzieją Europy na skuteczne zmierzenie się zarówno z rosyjskim, jak i amerykańskim imperializmem – analizuje Jakub Mielnik.
„Kosmiczna panika”. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, komentuje dla Magdaleny Frindt incydenty z rakietami Falcon 9 i Elektron nad Polską oraz punktuje, jak oficjele popadali ze skrajności w skrajność.
„Misja w interesie Polski”. Gen. Stanisław Koziej w rozmowie z Piotrem Barejką podkreśla wagę misji pokojowej w Ukrainie i mówi o roli, jaką powinna odegrać w niej Polska.
Co jeszcze w nowym „Wprost”
„Weta trzeba używać konstruktywnie”. – Chcę być przedstawicielem tej części społeczeństwa, która w sporze pomiędzy PO a PiS nie bierze udziału, bo jest tym zmęczona – deklaruje Dawid Jackiewicz, kandydat na prezydenta, w wywiadzie Elizy Olczyk.
„Martwi mnie naiwność Tuska”. Maciej Konieczny z Razem ocenia w rozmowie z Piotrem Barejką ogłoszone przez premiera inwestycje od Google i Microsoftu: – To żenująca pokazówka przykrywająca stagnację.
„Słaba głowa Kwaśniewskiego”. Kwaśniewski, jak został prezydentem, był młody, ma naturę towarzyską i lubił zabawę – pisze w książce „Tajemnice pałacu prezydenckiego” Dominika Długosz.
„Życie ważniejsze od fikcji”. – Dlaczego w szkołach nie uczy się o niepełnosprawności? Dlaczego wciąż słychać na ulicy: „Ty downie”? – zastanawia się w rozmowie z Aleksandrą Cieślik Marta Będzikowska, mama niepełnosprawnej córki, i apeluje o zmiany.
„Soliści w świecie normalsów”. – Społeczeństwo nie docenia korzyści płynących z życia solo. Epoka plemion już się skończyła – przekonuje w wywiadzie Krystyny Romanowskiej Peter McGraw, ekonomista behawioralny.
„Ciężar stereotypów”. Na rynku pracy przejawy dyskryminacji pracowników ze względu na grubość pojawiają się od rekrutacji, przez dobór stanowiska, po kwestie wynagrodzenia i możliwości awansu – udowadniają Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas.
„Zjazd nieudaczników”. Może to i lepiej, że nadzwyczajny szczyt przywódców UE w sprawie Ukrainy odbył się w Paryżu, a nie – jak krzyczała nasza opozycja – w Warszawie. Polsce do niczego nie jest potrzebne firmowanie takiego kuriozum – komentuje Jakub Mielnik.
„AfD wychodzi z izolacji”. – Polacy są wciąż postrzegani przez Niemców jak w latach 90. Musimy zmienić nasze relacje z poddańczych na partnerskie – mówi dr Michał Kuź, politolog, w rozmowie z Agnieszką Niesłuchowską.
„O Ukrainie bez Ukrainy”. Dr Janusz Sibora, badacz dziejów dyplomacji, ocenia dla Magdaleny Frindt przebieg negocjacji dotyczących wojny w Ukrainie i podsuwa protokolarne triki do wykorzystania w kolejnych spotkaniach.
„Telewizję robią miękiszony”. – Z mojego punktu widzenia – człowieka, który związał swoje życie z telewizją i cały czas ją z dystansu obserwuje – ona jest już niepotrzebna – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Tomasz Raczek.
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.